Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

DAÜ MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

DAÜ bu dönem 1734 Mezun verdi.

 
Kategori  Kategori : Güncel Olaylar
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 12500
Tarih  Tarih : 08 Temmuz 2009 11:23

DAÜ Mezuniyet Fotograf Albümü

     

Törene bu sabah  göreve başlayan KKTC nin ilk kadın kaymakamı Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ da katıldı.

                                      

 

      Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 2008-2009 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni dün akşam gerçekleştirildi.Üniversite Stadyumunda düzenlenen görkemli törende 1790 öğrenci mezun olmanın haklı gururunu yaşadı. 68 farklı ülke bayrağını taşıyan çocukların geçişleriyle başlayan törende ilk olarak Saygı Duruşu eşliğinde İstiklal Marşı çalındı ardından törene katılamayan devlet yetkililerinin kutlama mesajları okundu.

      Törende daha sonra Ceren Cabacaba ve Erkan Arkın’ın sunumuyla konuşmalara ve çeşitli etkinliklere yer verildi.

      2008-2009 Bahar Dönemi mezunları adına duygularını belirten Mühendislik Fakültesi,Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Bozidar Medic (İngilizce) ve İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğrencisi Başak Karakuş (Türkçe) ,beş yıllık üniversite hayatlarında pek çok emekler verip çaba harcadıklarını ve bugün bunun haklı gurunu yaşadıklarını belirterek, bu gurur ve heyecanı bundan sonra da ileriye taşıyacaklarını vurguladılar.

       Törende Üniversitenin müzik bölümü öğrencilerinin sunduğu resital’in ardından Rektör Prof.Dr Ufuk Taneri tarafından anı kristalleri ve 20. yıl mezunlarına plaket takdim edildi.

20. yıl mezunları adına kısa bir konuşma yapan Nurul İslam Han, 20 yıl sonra bu topraklarda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek gençlere seslendi ve onların hayatla mücadele etme ruhlarını asla yitirmemelerini ve karamsarlığa düşmemelerini istedi.

      Doğu Akdeniz Üniversitesi eski mezunlarından Nurhak Kaya ve Geylan Dursunoğlu’na başarılarından dolayı ödülleri taktim edilen törende daha sonra eski mezun Nurhak Kaya ve Geylan Dursunoğlu yaptıkları kısa konuşmalarla duygularını ifade ederek Doğu Akdeniz Üniversitesinin Ülkenin dışa açılan penceresi olduğunu söyleyerek,gençlerin böylesi bir kurumda aldıkları eğitimin değeri bilmesini istediler.

       Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ufuk Taneri de konuşmasında, ülkelerin parlak geleceğe yetenekli ve sorumluluk sahibi mezunlar sayesinde ulaşabildiklerine vurgu yaparak,Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden mezun olan gençlerin bu özelliklere sahip olduklarını kaydetti.

Taneri mezuniyetin aşılan engellerin,varılan hedeflerin ve kişisel gelişimin işareti olduğunu belirterek,mezun olan tüm gençleri yürekten kutladı ve onların aldıkları diploma ile öğrenmeye gösterdikleri önemi kanıtladıklarını söyledi.

       Gençlere ‘Nereden gelip nereye gitmemiz gerektiğini biliyoruz,Planlama yolumuzu bulmada yardımcı olacaktır.Hedeflerimizi saptamak ve uygulama yollarını araştırmak başarılı olabilmemiz için olmazsa olmazlarımızdır,bunları sakın unutmayın’diyerek onların başarı yolunda ilerlemelerini temenni etti.

 

       Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin küreselleşen toplumda öğrencilerinin yaşamak ve çalışmak üzere her alanda donanımlı bireyler olarak yetişebilmeleri için büyük bir çabayla çalıştığını anımsatan Taneri üniversite hakkında bilgiler de verdi.

     

        Psikiyatri Profesörü Prof.Dr Vamık Volkan da törendeki konuşmasında gençlerin Doğu Akdeniz Üniversitesinden aldıkları eğitimle mezun olarak hayatta şimdiden başarılı olacaklarını kanıtladıklarını ifade ederek,mezuniyetin gençlerin daha yükseklere çıkmalarını sağlayan merdivenin bir basamağı olduğunu söyledi.

     

        İnsan çeşitliliğinin olduğu yerde güzelliğin varolduğunu belirten Vamık Volkan,Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde farklı ülkelerden gelen gençlerin bulunduğunu bunun da günümüz dünyasında önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.
 
        Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Müşaviri Esat Sağcan da yaptığı konuşmada öğrenmenin bir hak, paylaşılması gereken bir sevinç olduğuna işaret ederek gençleri bu sevinç karşısında yürekten kutladı.

     

         Sağcan gençlere hitaben sürdürdüğü konuşmasında onların kendileri için,toplum için,engelleri aşmak için mücadeleci ruha sahip olarak yılmadan azimle çok çalışmalarını istedi.

Törende Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Korosunun şarkılarının ardından Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst bir konuşma yaptı.

   

         Dürüst ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılan penceresi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni ülkeye kazandıranları kutluyorum’sözleriyle başladığı konuşmasında,genlere selendi ve onların üniversiteden elde ettikleri bilgi birikimiyle ülkeyi tanıtan birer nefer olacaklarına inandığının altını çizdi.
 
          Başbakan Derviş Eroğlu da törene katılarak yaptığı konuşmada, gençlerle olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi ve gençlere ‘Bu Devleti unutmayın, gittiğiniz yerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin nadide üniversitesinden mezun olmanın sevincini yaşayın, mutluluğunuz ömür boyu devam etsin’dedi.

      

          Törende son konuşmayı Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yaptı.
 
          Cumhurbaşkanı Talat gençlerin yıllarca gayretle elde ettikleri ödülü paylaştıklarını söyledi ve onların bilgili,geleceği kucaklayacak gençler olarak yetişmelerinden büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Talat gençlerin günümüzde çok da dil olmayan bir dünyaya kucak açtıklarını,çeşitli sorunların varolduğunu belirterek ,gelecek kuşaklara yaşanacak bir dünya bırakmada zorluklarla karşılaşıldığını söyledi.

 

          Yaşanan tüm olumsuzluklar ve çelişkiler içerisinde yolunu bulacak gençler yetiştirmenin Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin en önemli görevi olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Talat,gençlerin adil olmayan dünyada adil olma yoluna çıktıklarını yineledi ve ‘Yaşanacak bir dünya bırakılması için sizlere başarı diliyorum’sözleriyle konuşmasını tamamladı.
 
          Törende daha sonra yaş kütüğüne okul birincisi tarafından plaket çakıldı ardından üniversite,fakülte ve bölüm birincilerine sonrasında ise  fakülte ve yüksekokul mezunlarına diplomaları Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,Başbakan Derviş Eroğlu ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ufuk Taneri diğer protokol ve akademisyenler tarafından takdim edildi.

Törene sabahleyin göreve başlayan KKTC nin ilk kadın kaymakamı Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ da katıldı.

 
           Havai fişek gösterisi eşliğinde Doğu Akdeniz Üniversitesi Marşı’nın seslendirildiği törenin sonunda Türkiye’nin sevilen sanatçı Özgün  konser verdi.
 
           Törende ulaşım ve güvenlik DAÜ Güvenlik amiri Mehmet Arifoğlu ve yardımcı Tayfun Babayiğit  ve ekibi tarafından  başarı ile sağlandı. 
(MHA-İsmet Ezel - Reşat Ezel)


 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel Kimdir? MHA
MHA

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi