Anasayfa   |   Haber Ara   |   Anketler   |   Sitene Ekle   |   RSS Kaynağı  |   Hakkımızda   |   Bize Ulaşın

Arama


Gelişmiş Arama

KUZEY KIBRIS'IN YÜKSELEN YILDIZI: DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ

Psikoloji bilimi genç bir bilim dalı. Henüz 100'lü yaşlarında.

 
Kategori  Kategori : Doğu Akdeniz Üniversitesi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 10967
Tarih  Tarih : 30 Temmuz 2010 16:15

HALKLA İLİŞKİLER ve BASIN MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BİLDİRİLMİŞTİR;

 

 

KUZEY KIBRIS’IN YÜKSELEN YILDIZI: DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ

 

Psikoloji bilimi genç bir bilim dalı. Henüz 100’lü yaşlarında.  İnsan ve hayvan davranışlarının ve bilişsel süreçlerinin anlaşılması üzerine  temellenmiş Psikoloji bilimi gittikçe artan bir popülerliğe sahip.  Ülkemizde bu alanı en iyi şekilde temsil etmeye çalışan bir bölüm Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji bölümü. 2005 yılında kurulan bölüm öğrenci sayısını her geçen yıl artırıyor. Bu artışta dünyanın değişik bölgelerindeki en iyi üniversitelerde eğitim görmüş öğretim elemanlarının yanında Avrupa Psikoloji Diploması’na (EuroPsy) uyumlu ders programının ve mezun öğrencilerin başarılarının payı büyük. Bahar 2009’da mezun olan ilk grup öğrenci hiçbir ön hazırlık eğitimi görmeden, Avrupa’nın en saygın üniversitelerinde yüksek lisans eğitimlerine başlamışlar.

Psikoloji’deki en son gelişmeleri yakından takip eden DAÜ Psikoloji Bölümü Davranışçı-Bilişsel  yaklaşıma sahip olan öğretim üyelerinden oluşuyor. Bu bağlamda Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek Davranış Gözlem Laboratuarı da bu yıl bölümün bünyesinde çalışmaya başlıyor. Biopac, Superlab gibi gelişmiş programların da kullanıldığı bu laboratuarın hem DAÜ Psikoloji öğrencilerinin eğitiminde hem de Kuzey Kıbrıs’taki deneysel araştırmalarda kullanılması planlanıyor.

DAÜ Psikoloji bölümü bu gelişimlere bir yenisini daha ekleyerek 2010-2011 Akademik Yılı Güz Dönemi’nden itibaren Gelişim Psikolojisi yüksek lisans programını da açıyor. Bu programdan mezun olacak öğrenciler profesyonel psikolog ünvanı alarak rehabilitasyon merkezleri, ilköğretim okulları, yaşlı bakım evleri, okul öncesi eğitim merkezleri gibi geniş bir alanda çalışma fırsatına sahip olabilecekler.

DAÜ Psikoloji bölümü bilimsel kalitesi yanında öğrenci aktiviteleri açısından da zengin bir bölüm. DAÜ Psikoloji Öğrencileri Kulübü’nün Mayıs ayında “Farklı Kanatlar” adı altında gerçekleştirdiği “IV. DAÜ Psikoloji Günleri” hem bilimsel içeriği hem de farklı aktiviteler anlamında ayakta alkışlandı. Türk Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu’nun (TPÖÇG) en aktif üyelerinden olan DAÜ Psikoloji öğrencileri Kasım ayında yapılacak olan TPÖÇG Güz Dönemi toplantısına da ev sahipliği yapacak. Bunun yanında DAÜ Psikoloji bölümü her ay yayınlanan bir Psikoloji Bülteni’ne  sahip ender bölümlerden biri. Tüm bu yazılanlardan sonra  DAÜ Psikoloji bölümüne yükselen yıldız denmesi boşuna değil.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Doğu Akdeniz Üniversitesi

En Çok Okunan Haberler

Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel Kimdir? MHA
MHA

Son Dakika Haberleri

© 2011 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi