background

GAZİMAĞUSA KÜLTÜR VE SANATEVİ

HASDER GAZİMAĞUSA KÜLTÜR ve SANAT EVİ 2001 yılında Gazimağusa Kale İçi nde tarihi ve tipik bir Osmanlı evinde ( Behram Paşa Sokak No:2 Giriş Kapısı Akkule Karşısı ) HÜLYA EZEL yönetiminde faaliyete başladı. Hülya Ezel yönetiminde ilk zamanlarda güncel olan el sanatları ( ahşap boyama, kurdele nakışı ) ile başlayan çalışmalar giderek artan ilgi ve istek doğrultusunda kurs çeşitleri artırılarak ve sergi - satış odası açılarak devam etmektedir. Artan ilgi ve istekle birlikte tarihi Osmanlı Evi başta Gazimağusa Belediyesi olmak üzere kurum, kuruluş ve işadamlarımızın katkı ve yardımları ile büyük oranda restore edilmştir. HÜLYA EZEL yönetiminde faaliyet gösteren HASDER GAZİMAĞUSA KÜLTÜR ve SANAT EVİ nde düzenli olarak ahşap oyma, ipek kozası, sele-sepet-sesta, ahşap boyama kursları verilmektedir. Ayrıca bugünlerde gelen yoğun isteklere cevap verecek köfün, talar örme kursları için hazırlıklar son aşamasındadır.Yine ayrıca gelen isteklere cevap verecek Lefkara işleri, sandalye örme, karpaz dokuması kursları da açabilecek durumda olan HASDER GAZİMAĞUSA KÜLTÜR ve SANAT EVİ eski antika eşya ve ayna restorasyonu, tamiri ve boyaması da yapmaktadır. HASDER GAZİMAĞUSA KÜLTÜR ve SANAT EVİ nde gelen istekler doğrultusunda özel logo, şekil, resim, fotoğraf, harita, amblem ve isim çalışmaları yapılıp ahşap oyma, ipek kozası, lefkara işi, sele-sepet-sesta üzerine siparişli çalışmalar yapılmaktadır.
TEŞEKKÜRLER

Hasder Gazimağusa Kültür Sanat Evi kuruluş aşamasında yanımızda olan Alev Demirtay, Esin Önen, Emine Sorun, Zehra Altınay ve Metin Kayaşlı ya sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Evin restorasyonuna katkı koyanlar; Gazimağusa Belediyesi, DAÜ, GEM-YAT, Gazimağusa Planlama İnşaat Dairesi, Northerland, Tosunoğlu, Reflex, Uçanok, Taner Yolcu, Halken, Mutlu İlkay Genç, Ahmet Köylüoğlu ve Hüseyin Ebeler e sonsuz teşekkürler ediyoruz.